Haber

İran, Biden’ın uyarı mesajı iddialarını reddetti

İran, ABD Lideri Joe Biden’ın bölgede ABD askerlerine yönelik saldırılara ilişkin İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’e uyarı mesajı gönderdiği yönündeki açıklamasının doğru olmadığını savundu.

İran Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler Ofisi Yardımcısı Muhammed Jamshidi, X sosyal medya platformuna yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Biden’dan “uyarı” değil, “talep” mesajları aldıklarını belirtti.

ABD yönetiminin gönderdiği mesajların Biden’ın söylediği gibi Hamaney’e yönelik olmadığını kaydeden Cemşidi, “ABD’nin açıklamaları ne devrim liderine yönelikti ne de İran’dan gelen talep ve taleplerden başka bir şeydi. Biden, İran’ı uyardığını, ekibinin kendisine mesaj metnini göndermesi gerektiğini düşünüyor.” Göstermesini istemeli.” sözlerini kullandı.

İran’ın desteklediği Lübnan’daki Hizbullah, 8 Ekim’de yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında Filistinli gruplara destek verdiklerini açıklamıştı. Ardından Lübnan’ın güney sınırında Hizbullah ile İsrail ordusu arasında karşılıklı çatışmalar başladı.

Bu gelişmelerle eş zamanlı olarak Suriye ve Irak’taki İran destekli milisler de Hizbullah ve Hamas’ın yanında yer aldıklarını belirterek, ABD’nin savaşa müdahale etmesi halinde Irak ve Suriye’deki hedeflerinin vurulacağı tehdidinde bulundu. Tehditlerin ardından Irak ve Suriye’deki ABD üslerine roket ve insansız hava araçlarıyla saldırı düzenlendi.

ABD Başkanı Biden, dün Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ile Washington’da düzenlediği ortak basın toplantısında, “Ayetullah’ı (İran lideri Hamaney) askerlerimize karşı bu şekilde davranmaya devam etmeleri halinde karşılık vereceğimizi ve onların da karşılık vermesi gerektiği konusunda uyardım” dedi. buna hazırlıklı olun.” İfadelerini kullandı.

haber-catalca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu